Chirurgia

Chirurgia – Legnica

Blokada sterydowa

polega na miejscowym podaniu leku o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Blokady wykonuje się tylko w przypadku silnego bólu, który nie ustępuje pomimo zastosowania innych metod leczenia zachowawczego. Steryd podaje się w formie zastrzyku najlepiej pod kontrolą USG. Miejscami ostrzyknięcia mogą być: staw, kaletka, pochewka ścięgna, okolica nerwu lub tkanka podskórna.

Warto zaznaczyć, że blokada ortopedyczna nie leczy przyczyny schorzenia, a może jedynie hamować stan zapalny i niwelować ból będący objawem danej choroby.

Leczenie ostrogi piętowej można przeprowadzić zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej działają na objawy tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk.


Wrastający paznokieć:

Jest to sytuacja, gdy boczne części paznokcia palucha stopy podwijają się pod otaczającą go skórę. Rosnąc wbijają się w nią wywołując ból i stan zapalny. Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Jeśli dolegliwości nie ustępują, a ból się nasila, należy zasięgnąć porady lekarza.

Najczęściej stosowaną metodą jest tak zwane wycięcie klinowe. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska paznokcia. Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość. Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem miejscowego znieczulenia.


Kaszaki:

Kaszak powstaje w wyniku zaczopowania ujścia gruczołu łojowego.

Lokalizuje się najczęściej w okolicach łojotokowych:

 • na skórze głowy,
 • policzkach,
 • w okolicach uszu,
 • na tułowiu
 • mosznie i wargach sromowych większych.

Kaszaki mogą być usuwane metodą chirurgiczną, która polega na nacięciu zmienionego miejsca skalpelem oraz usunięciu jego zawartości wraz z torebką. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dobrze przeprowadzony zabieg daje praktycznie stuprocentową pewność, że kaszak nie odrośnie. Kaszaki mnogie, z cechami infekcji oraz zlokalizowane w obrębie skóry twarzy wymagają (oprócz nacięcia i drenażu) antybiotykoterapii doustnej.


Chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej:

Metodą chirurgiczną usuwa się znamiona barwnikowe i niektóre inne guzkowe zmiany skórne. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz przy pomocy skalpela wycina zmianę razem z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Na koniec zakłada się szwy i opatrunek. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe, dlatego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.


Wszywka alkoholowa:

Esperal znany jest przede wszystkim z wywoływania nieprzyjemnych odczuć w momencie wypicia alkoholu podczas terapii. Odczucia, jakie towarzyszyć nam będą w takiej sytuacji, przypominają znanego wszystkim ‘kaca’. Metoda ta jest uważana za najbardziej skuteczną, ponieważ negatywne skutki, jakie możemy odczuwać po spożyciu alkoholu, za każdym razem będą do nas wracać nawet po przerwaniu terapii. Jest to dość nietuzinkowy sposób na radzenie sobie z problemem alkoholowym, jednakże warto zastosować ten typ terapii, aby raz na zawsze pozbyć się problemu alkoholowego.

Zabieg wszycia esperalu polega na podskórnym umieszczeniu preparatu. Popularna “wszywka alkoholowa” swoją skuteczność zawdzięcza wymuszeniu abstynencji alkoholowej. Lek jest w postaci tabletek, o których ilości zawsze decyduje lekarz wykonujący zabieg implantacji wszywki alkoholowej.


 • usuwanie wrastających paznokci metodą oszczędzającą lub queen
 • usuwanie kaszaków, tłuszczaków, brodawek, znamion
 • esperal (wszywka)
 • szycie rany czystej ze znieczuleniem
 • szycie brudnej
 • kontrola rany
 • zmiana opatrunku
 • nacięcie krwiaka, ropnia
gdpr-image
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Czytaj więcej